SUGAR CUP FINAL 2020

RESULTAT

LJUSLINGSBACKEN 2 AUGUSTI

Yngre gruppen, ryttare upp t o m 13 år

1   Tova Lorentzon – Sturevallens Julia, Gärds RF 8.8

2   Evanna Harold – Samantha II, RK Norrtälje Ryttare 8.5

3   Emma Waith – Baileys, Åsbo Ponnyklubb 8.2

4   David Sonne Tillaeus – Alfred, Södra Sallerups RF 8.0

5   Hailey Reinhold – Dromore Hill Dolly, Kungälvs HSK 7.9

6   Benjamin Zaki – Ballyhar King,Stävie RF 7.8

7   Emilia Sahlberg – Irish Blue Rebel, Bergs HK 7.7

8   Thea Steen – Queen’s Yarrow, Åstorpsortens RF 7.4

9   Signe Ekengren – Pearl’s Minos, Rastaborg RK 7.3

10 Elicia Eritz – Tequila, Föreningen Storbyns Ryttare 7.2

11 Filippa Rosenberg – Kraneveld’s Donald, Hällingsjö RF 7.1

12 Wilma Andersson –Toontje, Säffle RK 7.0

     Malou Malm – Coatville Ester Siesta, F Storbyns Ryttare 7.0

14 Ester Ekengren – Lisboy Boutique, Rastaborg RK 6.9

15 Louise Bergstedt – O’Briens Tayto, Valsängs RF 6.8

     Leonard Claussen – Beechmount Ferdia, Fryksdalens RS 6.8

17 Nelli Grytfors – Newton KL, Spekeröds RK 6.7

     Alma Hauan – Dromore Queen,Tibro HSK 6.7

     Lee Tägtström – Mr Felix, Strömstads RK 6.7

20 Elin Nyquist – Beats Me, Kungsörs RK 6.6

     Molly Morin – Millcroft Golden Lustre, Jump Club RSF          6.6

22 Vendela Liljeblad – Starsky, Spekeröds RK                 6.5

23 Jenny Kullenberg – Min Pajas, Åstorpsortens RF                 6.0

24 Lovisa Ekeblad – Mersedes, F Mantorpsryttarna                 5.8

25 Ella Martinsson – Arvalon Rachel, Göteborg HSK 5.7

26 Lisa Forsdahl – Savina, Eds RS 5.5

27 Amanda Laulumaa – Melody, Helsingborgs FRK 4.7

28 Alma Bäckström – Lucy Anna Maegaard, Glanshammars R 4.5

29 Edwina Fryer – Anells Gambler,Strömsholms RSF 3.9

GRATTIS ALLA FINALISTER – VÄL KÄMPAT!

Äldre gruppen, ryttare 14 – 18 år

1   Isabelle Jerndal – Rockefeller S, Skanör-Falsterbo RK 7.7

2   Matilda Åkesson – Lackaghmore Bruce, Bergs HK 7.5

3   Sophia Söderlind – Dream Scene, RK Styringe Stall 7.4

4   Tindra Koistinen – Mr Nougat, Strömsholms RSF 7.1

5   Cornelia Persson Dickens – Allendara River Dancer, Örebro Ryttarteam 6.9

6   Julia Gripenberg – Oatfield Aladdin, Spekeröds RK 6.7

7   Agnes Falk – Skattegårds Nellie, Heby RF 6.6

8   Brita Fredricson – Porte Glory, Kinnekulle HSK 6.5

9   Jonas Stephanson – Neebro Jane, Västerås RS 6.2

10 Rebecka Antonsson – Rochand’s Hope, Spekeröds RK 6.1

11 Emma Björeman – Avalanche on the Rocks, F Mantorpsryttarna 6.0

STORT GRATTIS ALLA FINALISTER – VÄL RIDET!

Finalen i SUGAR CUP kunde genomföras 2020. Det blev också prisutdelning, där alla höll hästlängds avstånd.
Här prisudelningen i avdelningen för de äldre ryttarna, 14 – 18 år.
Till häst från höger segraren Isabelle Jerndal på Rockefeller S, Skanör-Falsterbo. Tvåan Matilda Åkesson på Lackaghmore Bruce, Berg. Trean Sophia Söderlind på Dream Scene, Styringe.

SUGAR CUP-final 2020 på Ljuslingsbacken.

Stildomarna Lars-Erik Gällerdal och Hans Engberg bedömde de 40 duktiga finalekipagen.
Agrias Leif Medin delade ut hederspriser till alla startande från huvudsponsorerna BETFOR och Agria.